Články   Co je to?
 
Nevíte jak vložit článek?
Bajecni muzi a zena na vzduchovych lodich ( od aquaKostej )
Báječní muži a žena na vzduchových lodích (Jugoslávie, červenec 2007)

Báječní muži a žena na vzduchových lodích (Jugoslávie, červenec 2007)

Intro

Že je Kostěj horolezec, to ví dnes už každé malé dítě. Ale že je i mořeplavec, to by mohlo někoho i překvapit. Proto si přečtěte příběh, ve kterém se Kostěj vypracuje z pouhého plavčíka přes kormidelníka až na kapitána a dokonce i korvetního admirála.

Všechno začalo tím, že každý občas potřebuje aspoň na čas něco zásadně změnit. Řeší se tím různé situace našich životů a ani Kostěj není vyjímkou. Proto se dal dohromady se starým mořským vlkem Valym a jako plavčík s ním ovládl povodí Sázavy. No a s jídlem roste chuť, takže Valy sestavil jídelníček čtyř jugoslávských řek - Una, Vrbas, Neretva a Tara, a přizval k vlajkové Pálavě ještě těžkotonážní Colorádo z doků Vodáckého ráje (na Smíchově). Do něho se naskádali Dan, Pinďa, Martina, Kovec, Radek a Kozel z Popovitz. Protože léto proběhlo ve znamení práce a ke psaní jsem se dostal až s odstupem, podám spíš střípky faktických informací, o našich heroických výkonech se můžete dozvědět sami od místních lidí, když si divokost tamějších řek pojedete okusit sami.

Cesta Tam

Fakta

Přes Vídeň, Maribor a Zábřeh se dostanete za nějakých 11 hodin až do Bihače na řece Uně. Dálniční poplatky vyšly na 20E na auto, benzín postupně zlevňuje a až na Rakousko je levnější než u nás.

Příhody

Snad ještě nic, Valy zredukoval zásoby Kozla a upadl do cestovního komatu, Radek neredukoval, odpadl rovnou. Vypil jsem dva RedBully a udělalo se mi zle tak, že jsem na spaní nepomyslel az do pozdního rána. Po sjezdu z dálnice jsme odbočili do polí a v opuštěné dědině se dospali.

Una

Je to pěkná krasová řeka, která i v červenci má vodu na líný sjezd raftem. Nicméně vodácky zajímavé prahy střídají dlouhé klidné úseky (takzvané oleje ;-). Voda je průzračná, stejně jako i v ostatních řekách, a často hluboká. Jeli jsme tři etapy - první divoká od Strbačkeho Buku vyžaduje offroad přístup, který boleslavskému HTP modelu úplně neseděl. Oficiálně je vyžadováno povolení, což jsme se dozvěděli až na místě. Nicméně je možné se bez problémů přidat k nějaké skupině - lidé tu jsou vstřícní.

Druhá etapa začíná pod elektrárnou v osadě Kostela. U startu je možné přenocovat, je zde i stánek s obsluhou (mají tu i pivo, na muslimskou zemi překvapivě). Etapa je to krátká ale vydatná a bez olejových míst.Třetí etapa je 25km průjezd otevřeným kaňonem Grmuša, který navazuje na předchozí etapu. Je dlouhá a čekání na rychlejší vodu se někdy docela protáhne. Ale jako rozplavba to spatné není. Kilometráž řeky se dá najít na raft.cz nebo od nás .

Příhody

Moc si toho nevybavuju, ještě jsem dospával cestu. Člověk ale nezapomene kontrast, kdy na jedné straně stojí příjemní lidé a na druhé straně všudypřítomná minová pole a vypálené domy ve vesnicích.Vrbas

Fakta

Zhruba 30km nad Banja Lukou začíná systém přehrad a přes pohádkové okolí je řeka nepoužitelná. K dispozici je tedy asi posledních 20km soutěsky, na jejímž začátku je nádjerná peřej Bialy Buk a na konci je slalomová dráha, která má za sebou i světový pohár v raftingu. Na to jsou místní vodáci obvzláště pyšní. Díky přehradě má řeka vodu po celý rok, jen regulace jsou takové, že voda teče pořádně od půlnoci tak do deváté ráno. Na sjetí celého úseku je proto dobré si přivstat. Ze sportovního hlediska je nejcennější Bialy Buk a posledních 8km před raftařským klubem Kanjon , kde vás rádi přivítají a nechají přespat. Nicméně, spát se dá i podél řeky, nejlépe asi 8km nad centrem na louce u vody. Kilometráž k Vrbasu nemám, ale něco se dá přečíst na stránkách klubu.Příhody

Ze vřelého přijetí jsme byli tak paf, že jsme nechtěli zůstat dlužní a krom večerní spotřeby na baru jsme si lehkomyslně domluvili průvodce na zdejší canyoning. Čekal nás tak průstup sice pěkným kaňonem, jenže jím protékala stoka z vesnice umístěné o kousek výše. Každé širší místo kaňonu tak bylo zaplněné nějakým bordelem. Že jsme z toho něco nechytili, považuju za malý zázrak. Opakování velmi nedoporučuju, to se raději zavděčte tím, že vypijete celý bar.

Neretva

Fakta

Asi 30 km úsek vedoucí hlubokou a úzkou soutěskou, kde je řeka vměstnána mezi dvě kolmé stěny. Za velké vody je sjezd zřejmě i docela obtížný, za malé je to docela svižný průjezd fantastickým prostředím s trojkovými kousky. Navíc ve zcela opuštěné krajině s místy, kde můžete strávit nějaký ten čas blbnutím ve vodě. Ze všech řek na mě Neretva zapůsobila nejvíce.Na Neretvu jsme přejížděli z Vrbasu, trvalo to docela dlouho a večer za tmy se místo k přespání kvůli všudypřítomnému minovému nebezpečí nehledalo snadno. Nakonec jsme skončili u jezera Boračkov kempu, cena 2E na osobu. Lze jedině doporučit. Splavili jsme úsek z Glavatičeva do Konjice, kilometráž řeky se dá najít na raft.cz nebo od nás .Tara

Tara je legendární řeka směřující přes národní park Durmitor k bosensko-černohorské hranici. Cestu si razí horami, v nichž vyhloubila údajně největší evropský kaňon. Její běžné splavení z hranic národního parku k soutoku s Pivou je dvoudenní a vyžaduje povolení. To vám vystaví za nějakých 60E na osobu u obvyklého výchozího bodu - vořišťě nad osadou Durdeviča Tara. Vodu na cestu brát nemusíte, kaňon má spoustu vyvěraček a boční potoků s pitnou vodou.První část kaňonu je pozvolnější s občasnými peřejemi, plážemi a skalními úžinami. Řeka vám tu dá čas obdivovat nádherné okolí a taky možnost na chvíli příjemně relaxovat. Zhruba uprosřed je kemp s kontrolou povolení, zde se obvykle přesává. Pokud tu projedete před pátou, tak můžete spát někde v kaňonu nadivoko, což vzhledem k tomu, jak příjemní v kempu byli, doporučuju.Spodních asi 15km je strmějších, řeká vás koupe téměř bez přestání trojkovými vlnami. Provoz je tu větší, úsek využívají raftařské společnosti k dobrému výdělku. Na pálavě je už třeba trochu zabrat. Přesto nebo právě proto je první myšlenka na konci kaňonu popadnout loď a dát si to celé znova. Kilometráž řeky se dá najít na raft.cz nebo od nás .

A když už se člověk pohybuje v oblasti Durmitoru, určitě by si neměl nechat ujít hory samotné - skalnaté vrcholky vyrustající z náhorního plata, na kterém jsou roztroušené malé farmy. Na nich se dá přespat stejně jako za hubičku nakoupit sýry, které celému zážitku dodají další dimenzi.Příhody

O Danovi

Dan při posledním skákání do vody neměl formu a nedařilo se mu dotočit z nějakých tří metrů salto. Tara mu nabídla možnost si to zkusit z výšky větší, z nějakých osmi metrů. A co by člověk neřekl, ani to nestačilo. Než se zvedla vodní tříšť, mysleli jsme, že ho budeme muset nabírat sítem, jenže kdepak, z oparu vylezl Dan celý a rovnou k druhému pokusu. Na to už jsem neměl žaludek, nicméňě podle výsledné vlny soudím, že tentokrát se mu to už povedlo.

O Slavkovi

O Slavkovi jsme se dozvěděli uz v Žabljaku s tím, že se u něj dá lacino kempovat a je to hned u vstupu do kaňonu Tary (přesněji je to hned za hlavniím mostem přes Taru při cestě ze Žabljaku na Pljevlju. Tak jsme se tedy rozjeli k jeho otevřené náruči. Slavko byl v Čechách a Čechům rozumí, umí všechno zařídit (povolení, restauraci, oheň) a ví, kde je nejlevnější pivo. Všchno to vás nepřijde dráž než když si to vyřizujete sami a navíc k tomu máte kemp zadarmo. Když jsme si za nějakých 80E dohodli i dovoz z druhého konce kaňonu (což je bratru 3 hodiny cesty), vypadalo všechno růžově jak v sovětském filmu.

Bohužel, jen do doby než po příjezdu Valy zjistil, že mimo jiné zapoměl naložit vestu s klíčema od auta. A to v předvečer odjezdu.

Nevím, jak je to možné, jeden by řekl, že to celé tak zorganizoval, ale už tu stál Slavko s další ferovou nabídkou - 100E a všechno zařídí - má na druhé straně známěho, rovnou mu zavolal a zjistil, že vestu opravdu našel. A tak slovy klasika - nejlépe vydělá ten, kdo dává zadarmo. Všechna čest.

Cesta Zpátky

Fakta

Ze Žabljaku přes Maďarsko nám to trvalo asi 16 hodin. Jízda dlouhá ale aspoň ze začátku je na co se dívat.

Příhody

V souvislosti s Jugoslávií se často mluví o hadech. A ne zbytečně. Ne sice na každém kroku, ale potkáte se tu s nimi často. A někteří už si k lidem vyvinuli přítulnost. V den odjezdu mi jeden takový vlezl do auta. Ze spoda k motoru. Nebyl čas ho šťourat ven, tak v naději, že ho vytřepeme, jsme vyrazili. Asi po 50km se ale naráz objevila jeho hlava uprostřed kapoty. Asi potřeboval ventilovat. Po zastavení zmizel beze stopy za čelní maskou a žádným zaklínáním se ho nepodařilo dostat ven. Tak jsme dojeli na srbsko-černohorskou hranici, domluva s celníly se trochu protáhla a při návratu jsem si letmo všiml, jak had mizí přes odpadlou mlhovku kdesi v trávě. Ne každý výlet má takový šťastný konec.

Kostěj
DISKUSE


(Nejnovější >> ) 1, (Nejstarší)

trek v Rolwalingu v Himaláji   18. 04. 2024, 10:18
Lída se Zdeňkem zvou další účastníky, aby se k nim přid na expedici do Himaláje
Řezin
hřebenovka Nízkých Tater   21. 02. 2024, 22:09
aneb Březnovky jinak
Sylva
Meda Pridalova   19. 10. 2023, 23:36
Jk
rekonstrukce záchodů   18. 05. 2023, 21:59
report o ho*ne
Figy
Dáda Kalivoda   10. 01. 2023, 11:00
V pondělí 9.1.2023 zemřel Dáda Kalivoda
Řezin
Jirka Přidal   12. 10. 2021, 23:14
V sobotu 9.10.2021 zemřel Jirka Přidal.
Řezin
Rax 2020   15. 11. 2020, 20:36
Babí léto v Raxu
Zuzkačka
Teryna 2020   16. 10. 2020, 22:01
Horoškolka a její okolí.
Michal
Členská schůze 2020   06. 10. 2020, 17:28
VOLEBNÍ ČLENSKÁ SCHŮZE přesunuta na Poslední slanění
Řezin
Chrtka
Řezin
Zimní Tatry 2019   07. 03. 2019, 22:33
Jak jsme si ve sněhu, ledu, mrazu a větru užívali.
Řezin
Coronation Street   15. 10. 2018, 23:03
Lezení v anglickém Cheddar Gorge
Michal
Návnada pěkných cest v okolí Teryny z pera Jirky Přidala.
Řezin
skialpy 2018   22. 01. 2018, 09:26
lyžařský výlet na hory
Řezin
Ledovcový kurz Dachstein 20.-23.7.2017
Lucína
Tatroškolka 2017   13. 07. 2017, 10:14
Téryho chata
Michal
Zimní Tatry od Verči   19. 03. 2017, 21:35
Na Zbojandě a v okolí
Verča
Zimní Tatry   14. 03. 2017, 23:37
Zbojanda
Michal
PF 2017   02. 01. 2017, 22:53
Řezin
Oddílová trika   05. 12. 2016, 06:53
Další kolo objednávky oddílových triček a mikin.
Řezin
Kvíz 09/2016   13. 09. 2016, 08:12
horolezecký kvíz
Řezin
Dráťák, Michal, Marbuel a Áňa ve vysokých horách (4. - 14. 8. 2016)
Dráťák
Bude pršet? Třeba ne tolik jako loni...
Michal
Kvíz 08/2016   08. 08. 2016, 11:22
horolezecký kvíz
Řezin
Kvíz 07/2016 - nápověda 1   01. 07. 2016, 07:16
horolezecký kvíz
Řezin
Skialp Silvretta 2016   17. 01. 2016, 18:56
Za Tomem na skialp do Švajcu? tak určitě...
Michal
Švýcarské skialpy   13. 12. 2015, 15:50
výjezd za švýcarskými čtyřtisícovkami
rezin
Předtatry 2014   04. 10. 2015, 22:57
Do Tater před horoškolkou? Pod šutr? A proč ne?
Michal
Instruktorák Berchtesgaden   03. 09. 2015, 10:02
Zase sluníčko? To půjdeme zase lézt? Já už nechci... Nemůžeme už zůstat na chatě při pivečku?
Řezin
Horoškolka 2015 Zelené pleso   20. 07. 2015, 09:40
Michal
Rudé Řitě 2015   27. 04. 2015, 21:10
Kožich
50.věží   20. 04. 2015, 14:18
Lezecká maturita
Jáchula
oddílová trika   30. 03. 2015, 13:17
Protože stará oddílová trika většiny z nás již dožila, dožívá, či brzy dožije, budeme dělat novou objednávku
Řezin
Zimní lezení v Toteskách   20. 02. 2015, 09:01
Noc ve vyhřátém spacáku ve stanu. Za plachtou pofukuje vítr a vločky neslyšně dopadají na tropiko. Noc se vyjasní a hvězdy ozáří cepíny zapíchlé před stanem. Všude se třpytí krásný panenský prašan. V údolí pomalu pohasínají světla z chalup...
Řezin
HOPSAVEC :-)   15. 11. 2014, 10:19
Oddílová literární soutěž
Macíno
Soutěžní polezení na Suškách   16. 07. 2014, 11:49
První letošní oddílové lezecké zápolení na skalách
Řezin
Spadlé karabiny   16. 06. 2014, 11:10
pár informací ke spadlému lezeckému materiálu
Řezin
Pro ty, co se nemohou rozhodnout mezi nabídkou pojištění obou horolezeckých svazů, provedl jsem jejich stručné srovnání.
Řezin
Mužák   06. 04. 2012, 00:11
Jáchula
Dráťák na Pumori   16. 10. 2011, 22:42
kterak se člen našeho oddílu spolu s dalšími lezci o Nepálského krasavce pokusili
Řezin
Útěk z Vrátu   28. 01. 2010, 17:20
Run to the hills, run for your lives
jarin
Nevšechní expedice nevšedního týmu do nevšedních končin...
Kostěj
Výsledky z Říjnovek 2009   16. 10. 2009, 22:42
Jak to šlo v roce 2009
Za Jáchuu
Viktor   09. 08. 2009, 22:06
JK
uz trochu starsi, ale jako motivace pro prichazejici leto...
aquaKostej
Mačky   25. 12. 2008, 20:19
Pro zájemce jsou k dispozici mačky za rozumnou cenu
Tom
Oddílová trika   21. 07. 2008, 12:16
Jak dopadla diskuse o oddílových tričkách
Tom
Výsledky z Říjnovek 2007   02. 11. 2007, 15:53
JK 2x
Mela v Mellu   18. 09. 2007, 14:20
Jak jsem se stal Italem
il Kostej
Materiál ke koupi   09. 01. 2007, 21:16
Pokud někdo chcete nějaké hexy nebo vklíněnce...
Pozvánka na Říjnovky   14. 10. 2006, 13:25
Po roce jsou tu zase říjnovky
Pája
Návrh prací, které můžete provést.
Marcel
Úklidová brigáda   14. 10. 2006, 13:22
Plán prací, které je potřeba provést.
Marcel
Ach jo   14. 10. 2006, 13:10
Zamyšlení nad pracovní aktivitou na Vrátě.
Marcel
Valná hromada ČHS   14. 10. 2006, 13:08
Proběhla valná hromada ČHS
Marcel
Dachstein v zimě   14. 10. 2006, 12:50
bláznivý podzimní výlet
Standa
50 věží   14. 10. 2006, 12:39
50 věží
Jachula
Metodický víkend   14. 10. 2006, 12:33
Shrnutí toho co se dělo na metodickém víkendu
Dráťák
Rumunsko[2]   14. 10. 2006, 12:29
Druhá část
Tom
Muskul a Kostej na horach   14. 10. 2006, 12:26
Muskul a Kostej na horach
Zdenek
Rumunsko[1]   14. 10. 2006, 12:24
Trocha zážitků z cestování po rumunsku
Tomas
Zill a Karwend   14. 10. 2006, 12:18
Loudis
Pár cest z Dolomit   14. 10. 2006, 12:15
Zdenda
S Davidem na Sonnjochu   14. 10. 2006, 12:10
     [Kontakty]
Tyto stránky spáchal Tom, nyní je spravuje Marbuel - janhrncir[zavinac]gmail[tecka]com
zavrit